nepodceňujte bezpečnost vašeho smartphonu

 
 
Úvod > Blog > Nepodceňujte bezpečnost vašeho smartphonu
 

Nepodceňujte bezpečnost vašeho smartphonu

Pro více z vás je smartphone a informace v něm často důležitější než peněženka či jiné osobní věci. Pravdou však je, že internet je plný hrozeb a v dnešním světě se prostě musíte bránit všemi dostupnými prostředky. Bezpečnost smartphonu nepodceňujte, nemuselo by se vám to vyplatit.

Vždyť si jen vzpomeňte na všechny fotografie, které se v něm nacházejí. Také na zapamatovaná hesla nebo údaje k účtům. Kontakty, zprávy, ale i sociální sítě. To vše je jen zlomek z toho, co čeká na někoho cizího v případě, že jste podcenili bezpečnost.

Při odcizení smartphonu mluvíme spíše o obsahu, než o jeho ceně. Protože někdy skutečně platí, že informace a data se nedají vyčíslit. Vždyť jen v Londýně denně ukradnou 315 mobilních telefonů, což je skutečně vysoké číslo.

 

Pravidelně aktualizujte

Drtivá většina aktualizací je vydána zejména pro to, že opravují určité bezpečnostní chyby. Samozřejmě, s některými souvisí i změna jejich designu, avšak bezpečnost je na prvním místě. Takové změny nemáte na očích, rozhodně však dokážou ochránit váš smartphone před případnou ztrátou dat či jiným nebezpečím. Aktualizaci aplikací můžete povolit automaticky nebo je nutné je manuálně aktualizovat. V zásadě však platí, že každá aktualizace je nutná. S aktualizací však často souvisí i potřebná dostatečná paměť, neboť některé navyšují původní velikost aplikace. Aktualizace se týkají i softwaru jako takového. Ty zase dodávají stabilitu systému a kompatibilitu s aplikacemi.

 

Obrazovku odemykejte PIN kódem

Pro odemknutí obrazovky mnozí z nás využívají jen základní nastavení, tedy potažení prstu po obrazovce. Mnohem bezpečnější je však využití obrázkového kódu nebo PIN kódu - tedy 4 až 6 místního čísla pro její odemknutí. Na začátku vás to může obtěžovat, po čase si však na to zvyknete. Není to tak rychlé, avšak nehrozí únik dat ani v případě, že si telefon zapomenete v kanceláři či jiné místnosti mezi lidmi. Vyhněte se příliš jednoduchým heslům k zapamatování, jako postupné číslice či stejné číslice.

 

Spolehlivý antivirus

Téma antivirů rozděluje uživatele prakticky na dva tábory. Zatímco první část je přesvědčena o jejich skvělém účinku na smartphone a zvýšení bezpečnosti, druhá zarytě kývá hlavou a antivir v mobilu považuje za naprosto zbytečný. Instalací antivirové aplikace nic nezkazíte. Ba právě naopak, i pouhá jedna zneškodněná hrozba znamená, že jste se rozhodli správně. Při výběru antiviru si vyberte ten nejstahovanější nebo ten s nejlepším hodnocením. Najdete zde i mnohé známé společnosti z oblasti produkce antivirů pro PC.

 

Root

Root zařízení znamená jakési přidělení administrátorských práv uživateli, s čímž souvisí i mnohé zajímavé funkce navíc. Můžete si tak víceméně libovolně upravovat výkon čipsetu nebo odinstalovat systémové aplikace, které vám z různých důvodů nemusí vyhovovat.

Toto řešení však není pro každého. Uživateli přináší mnoho zajímavých funkcí, avšak ohrožujete jeho bezpečnost. Takové ohrožení je reálné i při instalaci aplikací mimo Google Play v případě, že vlastníte operační systém Android. Právě ty jsou však vyhledávány uživateli s root-em v telefonu. Pokud se však řadíte mezi běžné uživatele, žádný root zařízení raději nezkoušejte.

 

Uzamkněte si aplikace

Zámek obrazovky PIN kódem jsme si zmínili výše. V tomto případě však mluvíme o uzamčení aplikací pomocí hesla, díky čemuž budou zpřístupněny pouze konkrétních osobám. V systému Android je například aplikace AppLock, pomocí které otevřete vybrané aplikace jen pomocí kódu.

Obávat se tak již nemusíte ani velmi zvědavých kolegů, přátel či jiných osob, které by se dostaly k vašim citlivým údajům bez vašeho vědomí.

 

Využívejte nativní režimy

Některé moderní smartphony v současnosti disponují i ​​možností přidat různé režimy, které by váš smartphone chránily před specifickou skupinou lidí. Pokud je i vaše zařízení vybaveno takovou možností nemůže se stát, že vám zmizí polovina fotek z alba, ztratí se důležitá hesla nebo bude mít někdo potřebu volat na konkrétní kontakty v telefonním seznamu.

Pokud přesně víte, na co bude daný uživatel chtít využívat váš smartphone, stačí jen jednoduše zvolit správný režim. Nemusíte se obávat, že by to bylo zdlouhavé. Časem si zvyknete, že každému dáte určitá práva, abyste později nebyli nemile překvapeni.